wawrzynek wilczelyko

Podstrony
 
POŁUDNIOWA OBWODNICA RAWICZA.

Temat: północny ogród
Było już na ten temat sporo, skorzystaj może z wyszukiwarki. Tak ogólnie mogę powiedzieć, że północny ogród jest najłatwiejszy w uprawie, trzeba tylko dobrać odpowiedni zestaw krzewów i bylin. Północny ogród wymaga podlewania tylko podczas długotrwałej suszy. Kwiaty kwitną długo. Można dobrać taki zestaw roślin, że cały rok jest kolorowo (w zimie też: ciemierniki i wawrzynek wilczełyko, a w przypadku zimowych ociepleń kokorycz złocista i pierwiosnki, jeżeli zaczęły kwitnąć późną jesienią). Możesz spróbować zaprojektować taki ogródek bez konkretnych roślin, tylko z podziałem na niskie, średnie i wysokie, zimozielone i tracące liście na zimę, no i jakie chcesz kolory kwiatów. Wtedy do takich "plastycznych" wymagań można dopasować odpowiednią roślinę...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,74825409,74825409,polnocny_ogrod.htmlTemat: Ogród od Północy
Temat był wielokrotnie wałkowany na tym forum, skorzystaj z wyszukiwarki. Szukaj czegoś takiego, jak "północny ogród", czy "rośliny na miejsca cieniste". Żeby Cię do tego zachęcić, to napiszę tylko, że północny ogród jest najłatwiejszy w uprawie. I może być kolorowy cały rok, łącznie z zimą (teraz np. różowo kwitnie wawrzynek wilczełyko). Co do słońca, to nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, nie znając terenu. Ja mam ogródek w miejscu osłoniętym budynkiem zarówno od południa, jak i od zachodu, więc mam trochę słońca latem, ale tylko rano (od północnego wschodu). Jeżeli zasłaniający budynek nie jest zbyt wysoki, to latem południowe, wysokie słońce również może oświetlać północny ogród za wyjątkiem pasa blisko ściany.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,75841035,75841035,Ogrod_od_Polnocy.html


Temat: pietnuję tulipany
Aneta Reluga wrote: Jedyna w swoim rodzaju osoba, chcąca być znana jako Aicha,  napisała w wiadomości <dumljk$7m@atlantis.news.tpi.pl: [...] | To ja poproszę zestaw dla tfardzieli: fiołek, piżmaczek wiosenny, | zawilec, wawrzynek wilczełyko. ...no i któż się aż tak naraził? :] An. (chociaż ciekawe, czy strażnik miejski wie, jak wygląda zawilec albo piżmaczek) Strażnik miejski? Żaden facet z wykształceniem poniżej wyższego ogrodniczego nie odróżnia nic poza kalafiorem, różą i słonecznikiem.
Źródło: topranking.pl/1743/pietnuje,tulipany.php


Temat: Już wiosna!!!
Wawrzynek wilczełyko rozwinął pierwsze kwiatki. Ale on kwitnie bardzo nierówno i nie zawsze wiadomo, od czego zależy pora zakwitania. Być może od długości wegetacji w upływającym roku. Kiedyś pełnia jego kwitnienia przypadła na Wigilię. Tak, że ja już się niczemu nie dziwię.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,103682847,103682847,Juz_wiosna_.html


Temat: Liście ! Czy mi się wydaje...
Rośliny nie zawsze kwitną w tym samym terminie, zwłaszcza te kwitnące późną jesienią lub zimą. Pogoda wiosną, latem i jesienią bywa tak różna w naszym klimacie, że wegetacja nie przebiega tak samo co roku. Czasem takie rośliny opóźniają kwitnienie, czasem kwitną wcześniej. U mnie kiedyś zbarzyło się, że wawrzynek wilczełyko miał pełnię kwitnienia w Boże Narodzenie. A ciemiernik biały, kwitnący zwykle w lutym, zakwitł kiedyś w listopadzie (czyli odwrotnie do Twojego).
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,102025221,102025221,Liscie_Czy_mi_sie_wydaje_.html


Temat: zachorowalam na ...
A wawrzynek wilczełyko masz? Bo on jest spokrewniony z edgeworthią i też kwitnie przed rozwojem liści. Za to jest swojski, w Polsce rośnie dziko w lasach.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,51422,93437867,93437867,zachorowalam_na_.html


Temat: pietnuję tulipany
Dnia Wed, 08 Mar 2006 20:33:24 +0100, Tomek Jarzynka napisał(a): Aneta Reluga wrote: | Jedyna w swoim rodzaju osoba, chcąca być znana jako Aicha, |  napisała w wiadomości <dumljk$7m@atlantis.news.tpi.pl: | [...] | To ja poproszę zestaw dla tfardzieli: fiołek, piżmaczek wiosenny, | zawilec, wawrzynek wilczełyko. | ...no i któż się aż tak naraził? :] | An. (chociaż ciekawe, czy strażnik miejski wie, jak wygląda zawilec | albo piżmaczek) Strażnik miejski? Żaden facet z wykształceniem poniżej wyższego ogrodniczego nie odróżnia nic poza kalafiorem, różą i słonecznikiem. Zastanawiam się, jak ukryłem przed sobą fakt skończenia wyższych studiów ogrodniczych. W spodnie zajrzałem ;-
Źródło: topranking.pl/1743/pietnuje,tulipany.php


Temat: pietnuję tulipany
Użytkownik "Marek Witbrot" napisał: | Boże czy każdy musi kupić tulipana?  nie ma innych kwiatów, róż, | storczyków itp...???? Gozdziki! To ja poproszę zestaw dla tfardzieli: fiołek, piżmaczek wiosenny, zawilec, wawrzynek wilczełyko. Pozdrawiam - Aicha
Źródło: topranking.pl/1743/pietnuje,tulipany.php


Temat: bulwy cebilki
Są dwa sposoby uzyskania cebulek. Pierwszy najprostszy to oddzielenie od dorosłej cebuli małej.Wsadzenie osobno i już jest.Drugim sposobem można uzyskać z posiania nasion.Obie metody długie do zakwitnięcia,ale satysfakcja wielka. Ja tak obecnie rozmnażam z nasion wawrzynek wilczełyko i maluszki dwuletnie kwitną. A nawet rozmnożyłem z nasion Ciemiernika różowego.Siew w maju-czerwcu do ziemi a wschodzą teraz/w gruncie/ a zakwitną chyba za dwa trzy lata.Ale ile szt od razu będzie.Hura.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,39681644,39681644,bulwy_cebilki.html


Temat: A kto z Was tęskni za wiosną???!!!
A kto z Was tęskni za wiosną???!!! Bo ja ogromnie! Brakuje mi najbardziej tej wczesnej wiosny, gdzie zaczynają się prace porządkowe w ogrodzie ( a ten zapach grabionej ziemi - ehhh ), roślinek jeszcze nie ma, widać za to cebulowe, słonko przygrzewa, wawrzynek wilczełyko kwitnie. JA CHCĘ WIOSNĘ!!!
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,74213886,74213886,A_kto_z_Was_teskni_za_wiosna_.html


Temat: www.beskid-niski.pl
...w Jaśliskach o czymś niemożliwym do zrobienia mówią, że: "to się powiedzie, gdy Gabrowe konie z Berezedni wrócą" - opowiada rzecznik. W rezerwacie zobaczymy buczynę karpacką w karłowatej formie. - Drzewa zawdzięczają swój pokrój częstemu występowaniu okiści i szadzi, które, łamiąc gałęzie, deformują korony buków. Z ciekawostek botanicznych warto wymienić: omieg górski, paprotnik Brauna, widłaki, storczyki, wawrzynek wilczełyko. Płaski i rozległy szczyt Kamienia to ulubiona ostoja wilków, które dają o sobie znać szczególnie zimą. W okolicznych dolinach można znaleźć resztki po ich polowaniach, zaś w mroźne noce doskonale słychać, gdy wyją swe wilcze uwertury. Dla wędrowca to niezapomniane przeżycie - relacjonuje Edward Marszałek. Już wkrótce, bo jesienią będziemy mogli zobaczyć tu kwitnącą goryczkę trojeściowatą...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,45535,58745740,58745740,www_beskid_niski_pl.html


Temat: pietnuję tulipany
To ja poproszę zestaw dla tfardzieli: fiołek, piżmaczek wiosenny, zawilec, wawrzynek wilczełyko. a śmierdziuch? zyga
Źródło: topranking.pl/1743/pietnuje,tulipany.php


Temat: Co już zrobiliście w ogrodzie?
...przed "tornadem". W piątek zrobiłam "malutki" rekonesans z sekatorem w dłoni. Poprzycinałam co się tylko dało. Było tego trochę. Ale to na tyle porządków - nie mam nic do roboty - bo prawie całą czarną robotę odwaliłam jesienią. A teraz tylko sobie będę chodzić i spoglądać co gdzie wyrasta. Póki co nieśmiało krokusy z trawnika ( posadziłam jesienią chyba z 200 cebulek różnego koloru), a no i oczywiście wawrzynek wilczełyko biały i różowy. Nic nie kwitnie - tylko póki co wyrastają liście.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,76265693,76265693,Co_juz_zrobiliscie_w_ogrodzie_.html


Temat: Czy są "zimoczerwone" ?!
A krzewy kwitnące zimą? Oczar wielkokwiatowy (hamamelis mollis) kwitnie od stycznia do kwietnia. Różanecznik dahurski (rhododendron dauricum), częściowo zrzucający liście na zimę, kwitnie na początku marca. Podobnie dereń jadalny (cornus mas) i dereń japoński (cornus officinalis), oba zresztą mają jadalne owoce (konfitury, nalewki). No i oczywiście nasz rodzimy wawrzynek wilczełyko (daphne mezereum), który zaczyna kwitnienie w zależności od pogody. U mnie przeważnie w lutym, ale kilka lat temu zakwitł na Boże Narodzenie i kwitł przez całą zimę.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,38999662,38999662,Czy_sa_zimoczerwone_.html


Temat: kwitnie,znaczy zimy koniec?
a ja już zwątpiłam czy w Polsce w ogóle się da a propos oczara - w Działkowcu nr 1 , 2010 jest artykuł o roślinach o zimowych terminie kwitnienia. Niektóre są śliczne Są to m.in.: - ciemiernik - kalina wonna - miłek amurski - oczar - rannik - skimmia japońska (śliczna jest - wawrzynek wilczełyko (na zdjęciu wygląda super ale mój drań siedzi już 3 rok w ziemii i ani drgnie:/) - wrzosy pąkowe - wrzośce Oczary też mi sie podobają. I ciemiernik cuchnący i parę innych heh ... wiosny!
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,51422,105959999,105959999,kwitnie_znaczy_zimy_koniec_.html


Temat: raport z WSI
próba rozwiązania zagadki Posiedziałem trochę przy kompie i stawiam tezę, kierując sie jedynie intuicją- że druga pokazana przeze mnie roślina to wawrzynek wilczełyko. Wg. opisu zakwita najwcześniej z naszych krzewów, lubi cieniste stanowiska, rośnie na próchnicznym podłożu (wszystko się zgadza). Zgadza się także kolor kwiatów i ich charakterystyczne rozmieszczenie na łodydze. Okazuje sie, że jagody tej sympatycznej roślinki są bardzo trujące. Nie zdradzę gdzie nasza roślinka się znajduje ale jeśli ktoś przedstawi bardzo uzasadniony wniosek- to kto wie... Wejdę na...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,67,56331866,56331866,raport_z_WSI.html


Temat: zacieniony ogród
...uzupełnić, mam nadzieję, że nie będę powtarzać. Byliny niskie: kopytnik, ułudka, ziarnopłon, kokorycz, kokoryczka, konwalijka dwulistna, zawilec gajowy, zawilec żółty, epimedium, skalnica cienista. Byliny wysokie: pluskwica, języczka (różne odmiany), powojnik rurkowaty (niektóre źródła zaliczają go do krzewów, ale podczas zimy część nadziemną na ogół szlag trafia). No i nie pamiętam, czy z krzewów podała wawrzynek wilczełyko. Też dobry, tylko ma silnie trujące owoce, jeżeli są dzieci to nie sadzić, ewentualnie zrywać i niszczyć owoce, zanim staną się czerwone i apetyczne.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,36018746,36018746,zacieniony_ogrod.html


Temat: Co to za krzew?
Może to wawrzynek wilczełyko ? choć 2,5 m to strasznie dużo jak na wawrzynek... www.atlas-roslin.pl/gatunki/Daphne_mezereum.htm Napisz dokładnie jaki kolor i kształt mają kwiaty, typ kwiatostanu itp...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,27950772,27950772,Co_to_za_krzew_.html


Temat: Z czego płot od sąsiada?
Uwaga zwłaszcza na wawrzynek wilczełyko! Ma bardzo silnie trujące owoce, a w dodatku ze względu na piękną czerwoną barwę - apetyczne dla dziecka. Jeżeli jednak chce się go uprawiać ze względu na niewątpliwe zalety - krzew w zimie jest "oblepiony" pachnącymi, różowymi kwiatkami, jest i na to prosty sposób. Starannie oskubać wszystkie owoce, jak są jeszcze zielone i mało widoczne.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,32454217,32454217,Z_czego_plot_od_sasiada_.html


Temat: ogród bez roślin trujących
No właśnie, ponieważ kocham wawrzynki, po prostu obrywam i zakopuję jagody, jak są jeszcze zielone. A wawrzynek wilczełyko w naszym klimacie potrafi zakwitnąć o różnych porach. Niby na przedwiośniu, ale potrafi też jesienią i wtedy kwitnie całą zimę. A kilka lat temu zakwitł mi tuż przed Bożym Narodzeniem.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,43428763,43428763,ogrod_bez_roslin_trujacych.html


Temat: Złotokap-czy taki trujacy??
Mam w ogrodzie złotokap 4 lata - jeszcze nie kwitnie :( Mam piekny co roku wawrzynek wilczełyko, mam naparstnice, posadzę jeszcze cis. Dziecko pilnuje i uczę. Osobiście w przedszkolu żarłam kasztany (faktycznie gorzkie) i żołędzie (mączno-słodkawe :), poza tym takie gruboszowate listki jakiegoś kwiatka z ogródka, tzw. dziki rabarbar, kwiatki jasnoty i akacji. Wszelkie jagódki obchodziłam daleko, bo nauczono mnie, że mogą być trujące.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,86720181,86720181,Zlotokap_czy_taki_trujacy_.html


Temat: czarna strona księżyca
...- i ja na to własnie słówko "śmiertelne" zareagowałam. Jest więc pewnym nadużyciem z twojej strony wymienianie wszystkich tych kalin czy naparstnic - zwłaszcza że częśc z tych roślin w stanie dzikim praktycznie nie wystepuje a zatruć się nimi nie da, gdyz smak mają obrzydliwy więc nikt nie zje więcej niz jedną. A jak nawet zje, to nic strasznego się nie stanie. Wracając do 6 trujacych, są to: pokrzyk wilcza jagoda wawrzynek wilczełyko konwalia majowa wiciokrzew suchodrzew jałowiec sabiński trzmielina pospolita Konwalia wbrew temu co piszesz jest uznawana za roślinę rzadką, jest nawet pod ochroną. Gatunek suchodrzewu o trujących jagodach w naturze jest bardzo rzadki, częstszy w ogródkach - ale to juz problem ich właścicieli. Jałowiec sabiński w naturze w Polsce nie występuje, a gdyby nawet to nikt nie zje więcej niż 1 taką...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,212,49168644,49168644,czarna_strona_ksiezyca.html


Temat: Wiosny w tym roku nie będzie?
Teraz o godz.16,40 nad Szczecinkiem jest czyściutkie niebo i świeci piękne słońce.Aż nie chce mi się wierzyć,że gdzieś tam w Polsce są takie zawiruchy śnieżne.Jednak u nas wiosna już prawie jest. Wawrzynek wilczełyko już zaczyna pączki rozchylać. Z pozdrowieniami Zygmunt
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,37255777,37255777,Wiosny_w_tym_roku_nie_bedzie_.html


Temat: w czym połączyć 3 warunki??
Wiesz, wawrzynek wilczełyko ptaszyska też jedzą, więc nie jest to wskaźnik jadalności dla człowieka...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,51422,99606491,99606491,w_czym_polaczyc_3_warunki_.html


Temat: RUCH PRZY KARMNIKU
To za sprawą pogody. U mnie w Krakowie prawdziwa wiosna. W ogrodzie zaczynają kwitnąć: stokrotki, krokusy i przebiśniegi oraz powoli wawrzynek wilczełyko. A ptaki też wyczuwają te zmiany; podśpiewują jak na wiosnę. Sroki zaczęły już szukać budulca na gniazdo. W moim karmniku tylko sikorki i synogalice. Czasem wpadnie sójka i sroka.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,12827,56308239,56308239,RUCH_PRZY_KARMNIKU.html


Temat: Witam w marcu...wiosennie ;))
a ja właśnie wróciłam z okolicznych lasów. Przemaszerowałam 15 km i humor mam świetny. Podsyłam wam trochę wiosny : przebiśniegi wawrzynek wilczełyko trochę kolorów na początek....
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,29055,92047876,92047876,Witam_w_marcu_wiosennie_.html


Temat: huhuha, huhuha, nasza zima zla!
Kwitnie to i owo, ale nie chce mi się wychodzić, bo pada. Różyczki widać z okna, z drugiej strony wawrzynek wilczełyko. A co jeszcze? Jak przestanie padać, a nie zasypie śnieg, muszę sprawdzić. Zwykle jest jakaś niespodzianka.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,88877664,88877664,huhuha_huhuha_nasza_zima_zla_.html


Temat: ogród bez roślin trujących
-jeszcze krzew wawrzynek wilczełyko,kalina koralowa,śnieguliczka-to ten krzew na którym rosną te białe kulki,które dzieci zbierają i depczą bo wydają fajny odgłos,zwyczajny kasztanowiec,trzmielina zwyczajna. AA
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,43428763,43428763,ogrod_bez_roslin_trujacych.html


Temat: czarna strona księżyca
...może wtedy przestaniesz je mylić z truciem ;) > Bieluń nie jest rośliną jagodową, jagód nie posiada - całą rozmowa o nim jest > tylko dygresją. To że ty masz problemy z odróżnieniem dygresji od tematu > rozmowy jakim sa "śmiertelnie trujące jagody" to juz tylko twój problem. > A dla mnie część tresury;) A dla mnie to część dalszej edukacji koteczka: > > pokrzyk wilcza jagoda > > wawrzynek wilczełyko > > konwalia majowa > > wiciokrzew suchodrzew > > jałowiec sabiński > > trzmielina pospolita" > > No własnie - wszystkie wymienine przez mnie to jagody, dziękuję za > zacytowanie. Skoro lubisz jak ktoś cytuje twoje kompromitacje - to służę uprzejmie następną lekcją - jałowiec sabiński nie ma jagód. Ma szyszkojagody. Czym różni się...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,212,49168644,49168644,czarna_strona_ksiezyca.html


Temat: Ciekawe miejsca w Warszawie
...to jednak dzięki obfitemu kwitnieniu są bardzo widoczne i cieszą nasze oczy zapowiedzią szybko nadchodzącej wiosny. Kwitnie też kalina wonna, której białe i różowe kwiaty są już widoczne z daleka. Dodatkowo kwiaty te wydzielają bardzo przyjemny zapach odczuwalny już z odległości kilku metrów. Rozpoczyna też kwitnienie krzew, który w naszej florze zakwita jako pierwszy jest nim będący pod ścisłą ochroną występujący w lasach wawrzynek wilczełyko. Wprawni obserwatorzy z pewnością zobaczą wychylające się z ziemi pąki śnieżyczki Elwesa, a jeśli ciepła aura utrzyma się jeszcze kilka dni to być może pokażą się też kwiaty śnieżyczki przebiśnieg i śnieżycy wiosennej. Spacerując po ogrodzie warto poobserwować i posłuchać ptaków, które zaczynają już śpiewać nieco radośniej. Jeśli zmarzniemy na tym wiosennym spacerze to warto odwiedzić...
Źródło: topranking.pl/1790/ciekawe,miejsca,w,warszawie.php


Temat: Wiosny w tym roku nie będzie?
Ubiegły rok nie był aż taki zły.Z moich zapiskó wynika że 25-30 marca kwitły ranniki,krokusy: żółte,białe,niebieskie, wawrzynek wilczełyko oraz wrzośce.Rozpoczynały kwitnąć ciemierniki.Ale pamiętam jak długo były przymrozki nocami.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,167,37255487,37255487,Wiosny_w_tym_roku_nie_bedzie_.html


Temat: Właśnie dostałam przesyłkę z wrzosami i wrzoścami
Gdyby była gwarancja, że zimą będzie śnieg i wrzośce nie będą narażone na wysuszające wiatry, to nie trzebaby było ich wcale okrywać. One bardzo dobrze kwitną w śniegu, jak zresztą wiele innych roślin. Do takich roślin należy m.in. ciemiernik biały, czy wawrzynek wilczełyko. Ale również różom miniaturowym powtarzającym kwitnienie późną jesienią śnieg nie szkodzi, wręcz przedłuża ich kwitnienie. Jak jest śnieżna zima, to mi takie małe spokojnie kwitną jeszcze w grudniu.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,49393889,49393889,Wlasnie_dostalam_przesylke_z_wrzosami_i_wrzoscami.html


Temat: zacieniony ogród
...– mało znane krzewy, leszczyna pospolita – szczególnie jej odmiany o barwnych liściach lub pokręconych pędach, mahonia pospolita, oczary – pięknie kwitną pod koniec zimy, porzeczki alpejska i czarna, rododendrony – większość gatunków i odmian zarówno azalii jak i różaneczników, szkłak pospolity, tawlina jarzębolistna, wszystkie gatunki i odmiany trzmieliny, także piękna trzmielina pnąca, wawrzynek wilczełyko, wiciokrzewy - większość gatunków, żylistek - większość gatunków i odmian. Pokrótce przedstawię teraz gatunki roślin, które zniosą chłodny cień taki jaki daje np. wysoki mur, a niektóre nawet będą kwitły mimo niewielkiej ilości słońca. Obecność mchu wskazuje, że podłoże jest nie tylko wilgotne, ale i kwaśne. Przed posadzeniem roślin należy więc glebę przekopać oraz dodać ziemi...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,36018746,36018746,zacieniony_ogrod.html


Temat: [...]
Oczywiście. Przed sejmem spontanicznie zbierze się weszpolska, żeby wyrazić dezaprobatę dla marszałka. Moherowe berety śpiew chóralny w intencji popełnią. Autorytety moralne i prawne (dyżurne) głos dadzą. Czołówka egzorcystów w gotowości oczekiwać będzie. A kwiat polskiego parlamentu oświadczenia wydawać będzie. Np. sasanka - poseł Rokita, co tak zmienia partie od sasanka do lasanka, wawrzynek wilczełyko - szef Prawa i Sprawiedliwości, i jego brat kaczyniec. Ni i szalej jadowity - Andrzej Lepper. Pieknie będzie.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,28,26495706,26495706,Prezydium_Sejmu_zajmuje_sie_wnioskami_Cimoszewicza.html


Temat: dzikie piękności
jestem na wyjezdzie, ale tu gdzie jestem rosnie wawrzynek wilczelyko i przylaszczki na calych pagorkach czyniac je podobne do nieba fotki wstawie po powrocie, za jakis tydzien i troche
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,51422,93903351,93903351,dzikie_pieknosci.html


Temat: Silna złotówka - wróg podlaskich eksporterów
...pokładów ozu, moreny czołowej oraz wydmy parabolicznej. Rezerwat "Przełom Witówki" (gminy: Mrozy i Kałuszyn) rezerwat florystyczny, pow. 92,30 ha -celem ochrony jest zachowanie dobrze wykształconych zbiorowisk roślinnych porastających dolinę rzeki Witówki z dopływami; do zespołów tych należą m.in.: ols porzeczkowy, łęg przystrumykowy, łęg wiązowo-jesionowy. Występują tu m.in. wawrzynek wilczełyko, widłak jałowcowaty, lilia złotogłów. Rezerwat "Rogoźnica" (gmina Mrozy) rezerwat leśny, pow. 77.89 ha - ochronie podlegają olsy o cechach naturalnych oraz bagno porośnięte roślinnością torfowiskową. Rezerwat (przyrody nieożywionej) "Wólczańska Góra" (gmina Siennica /częściowo/) rezerwat przyrody nieożywionej, pow. 4,72 ha - ochronie podlegają...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,52,72656470,72656470,Silna_zlotowka_wrog_podlaskich_eksporterow.html


Temat: Tują zasłonić straszny 30 metrowy płot sąsiadki?
...japońska – roślina okrywowa o dekoracyjnych liściach, szkłak wielkolistny i bałkański – bardzo dekoracyjne krzewy, dość rzadko uprawiane, świdośliwa Lamarcka, tawlina jarzębolistna – odporne, dekoracyjne krzewy o małych wymaganiach glebowych, trzmielina zwyczajna, także inne gatunki i odmiany - lubi gleby wapienne, piękne pomarańczowoczerwone ubarwienie jesienne, czerwone owoce lub dekoracyjna kora, wawrzynek wilczełyko i główkowaty – pachnące kwiaty, rozwijające się wczesną wiosną lub pod koniec zimy, wiciokrzewy - większość gatunków, a szczególnie wiciokrzew Girarda, Henryiego, Tellmanna i japoński, żylistek – wszystkie gatunki i odmiany, raczej polecany do cieplejszych rejonów kraju, źle znosi suszę, wymaga gleb wilgotniejszych. Przy murze W miejscach ocienionych przez mur nie starajmy się...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,59877457,59877457,Tuja_zaslonic_straszny_30_metrowy_plot_sasiadki_.html


Temat: pietnuję tulipany
Jedyna w swoim rodzaju osoba, chcąca być znana jako Aicha,  napisała w wiadomości <dumljk$7m@atlantis.news.tpi.pl: [...] To ja poproszę zestaw dla tfardzieli: fiołek, piżmaczek wiosenny, zawilec, wawrzynek wilczełyko. ...no i któż się aż tak naraził? :] An. (chociaż ciekawe, czy strażnik miejski wie, jak wygląda zawilec         albo piżmaczek)
Źródło: topranking.pl/1743/pietnuje,tulipany.php


Temat: ogród bez roślin trujących
Faq, ja jednak na pierwszym miejscu postawiłabym tojad (cała roślina silnie trująca) i wawrzynek wilczełyko (silnie trujące czerwone, apetyczne jagody).
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,43428763,43428763,ogrod_bez_roslin_trujacych.html


Temat: Prześwietni Czterdziestoletni cz.IV
roślinki przedwiosenne Było świetnie. Słońce, ciepło, stary, bukowy las, w lesie, w głębokim jarze potok. Nad potokiem biało od wielkich ilości przedwiosennych roślinek. Te roślinki to były przebiśniegi i śnieżyce, trafiał się też różowy wawrzynek wilczełyko. W tym tygodniu chyba też gdzieś pojadę, tylko nie wymyśliłam jeszcze gdzie. pozdrawiam
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,29,5115111,5115111,Przeswietni_Czterdziestoletni_cz_IV.html


Temat: Yyyyych
Nie sce mi się szukać wątku, więc piszę tu: -cis- taxus, potrzebuje wilgotnego stanowiska -świidośliwa-amelauchier med. (nie mam pojęcia jak wygląda) - wawrzynek wilczełyko-stanowisko wilgotne raczej i owoce trujące -Trzmielina niska-euonymus nanus -Trzmielina brodawkowa-...verrucosus -Ostrokrzew kolczasty- ilex aquifolium -Suchodrzew-lonicera -Mahonia pospolita-mahonia aquifolium -Jaś minowiec- philadeiphus -Różanecznik kosmaty- rhododendron Niestety nie znalazłem żadnych tui ani jałowców, chociaż u mnie w ogrodzie rosną w półcieniu
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,30055,29772880,29772880,Yyyyych.html


Temat: Nazwa forum.
O, właśnie! Co to ja chciałem! Przypomniało mi się. Wawrzynek wilczełyko
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,29923,46941037,46941037,Nazwa_forum_.html


Temat: "głuchota" zapachowa
"głuchota" zapachowa Czy znane wam są osoby, posiadające na pozór normalne powonienie, odróżniające nosem koniak od wiśniówki i bez od jabłoni, ale kompletnie niewrażliwe na niektóre zapachy? Mój własny mąż uważa, że łubin i wawrzynek wilczełyko to rośliny bezwonne, a jedna moja znajoma nie czuje zapachu frezji. Czy znacie podobne przypadki?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,15707,41451555,41451555,_gluchota_zapachowa.html


Temat: raport z WSI
> Nie mamy najmniejszego pojęcia co to za roślina, nie mam nawet > podejrzenia, co to może być. Może ktoś z Was potrafi ją rozpoznać??? Łatwe pytanie - mam tę roślinę u siebie w ogrodzie. To jest wawrzynek wilczełyko. W Wielkopolsce jeszcze spotykany w warunkach naturalnych, jest pod ścisłą ochroną. I to dla tej roślinki normalne, że już kwitnie. Na wszelki wypadek wklejam link porównawczy. przyroda.osiedle.net.pl/ Wawrzynek_wilczelyko.htm
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,67,56331866,56331866,raport_z_WSI.html


Temat: co Wam juz kwitnie??
Leszczynie od chyba trzech lat nie przemarzły kotki i zaczyna pylić,a było tak zimno!.Kwitną pięknie wrzośce i oczywiście też pełno pszczółek latających.Kwitnie wawrzynek wilczełyko/dopiero/na gruncie i pełno malutkich w doniczkach w namiocie foliowym.Iryski tuż,tuż.Ale ranniki pod czarną sosną nie.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,39170059,39170059,co_Wam_juz_kwitnie_.html


Temat: Zakwitł ... jaśmin!!!
Niestety, nie mam aparatu, a u mnie zakwitł wawrzynek wilczełyko. I to już jest normalne kwitnięcie, bo jest cały obsypany rozwijającymi się pączkami, a kilka się już całkowicie rozwinęło. Zdarzało mu się już zakwitnąć na Boże Narodzenie, ale w pierwszej połowie listopada to chyba przesadził.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,87113689,87113689,Zakwitl_jasmin_.html


Temat: Spacer Kosówką przynosi efekty
Tak to jesy sukces przetrwał tam wawrzynek wilczełyko, listera jajowata i kosaciec syberyjski, przylaszczki, kopytnik to chronione rośliny, których na dostępnym odcinku Kosówki na terenie Radomia już niezobaczysz, a przetrwały bo teren został ogrodzony.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,68,78929013,78929013,Spacer_Kosowka_przynosi_efekty.html


Temat: Jakie rośliny TYLKO do cienia?
Mamy. I to bardzo dużo, było już zresztą kilkakrotnie pisane na ten temat. Po pierwsze krzewy - bardzo dobrze czuje się w takich warunkach złotlin (kerria), mahonia i wawrzynek wilczełyko. Wszystkie kwitną, a są różnej wielkości. Aha, jeszcze różaneczniki i hortensje. Z pnączy na pewno wiciokrzewy, pewnie też hortensja pnąca. Co do bylin, to jest ich mnóstwo. Parzydło, tawułki, pluskwica, rutewki, powojnik rurkowaty, języczki, telekia, bergenia, miodunka, kosaćce syberyjskie, konwalie, ułudka, kokoryczka, kokorycz złocista, stokrotki, skalnica cienista, dąbrówka...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,46302295,46302295,Jakie_rosliny_TYLKO_do_cienia_.html


Temat: Złotokap-czy taki trujacy??
Trujące są nasiona złotokapu. Wystarczy starannie poobcinać przekwitłe kwiatostany i po kłopocie. A dzieci należy od małego uczyć, że nie wolno brać do dzioba wszytkiego. Bo dziecka się nie upilnuje, a poza ogrodem bywają rośliny silnie trujące. Na przykład wawrzynek wilczełyko rośnie w lasach i ma bardzo apetyczne, czerwone, silnie trujące owoce.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,86720181,86720181,Zlotokap_czy_taki_trujacy_.html


Temat: PRZEWODNIK PO REGIONIE
...starorzecza i meandry Pilicy. Znajduje się tutaj Spalski Park Krajobrazowy utworzony 5 października 1995 roku decyzją wojewody piotrkowskiego na powierzchni około 14613 ha, którego centralną część stanowią stare lasy sosnowe i dębowe. Występują tu również: brzozy, lipy, graby, jesiony, wierzby, modrzewie, świerki, jodły, jałowce i czeremchy, a także gatunki roślin chronionych, np.: barwinek pospolity, bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, rosiczka okrągłolistna, szmaciak gałęzisty. Stary drzewostan i dobry podszyt wytworzyły korzystne warunki dla rozwoju wielu zwierząt. Wizytówką Lasów Spalskich są dziki, kuny, sarny, daniele, lisy, łasice, borsuki, nietoperze, od niedawna bobry, a także wiele gatunków ptaków, gadów, płazów i ryb. W leśnictwie Książ utworzono rezerwat żubrów - zwierząt niegdyś zamieszkujących te...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,63,1767674,1767674,PRZEWODNIK_PO_REGIONIE.html


Temat: Kiedy przyjdzie wiosna?
Już jest dziś widzałem żurawie nad Urzędem miejski, pozatem odlecoały "ruskie" gawrony a nasze poprawiają stare gniazda, kwitnie wawrzynek wilczełyko, a pozatem ten śnierg mnie cieszy. Tym których to nie cieszy na pocieszenie mogę powiedzieć że 160 lat temu zima trzymała do połowy kwietnia i nie ma co narzekać.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,68,11155309,11155309,Kiedy_przyjdzie_wiosna_.html


Temat: Jedno słowo a znaczy tak wiele- Lublin
...W rezerwacie występuje las świeży wilgotny, pod względem fotosocjologicznym należącym do mało zróżnicowanego. W ok. 50-letnim drzewostanie zbudowanym z brzozy brodawkowatej, lipy, grabu i osiki - brzoza czarna stanowi domieszkę. Inwentaryzacja z 1989 roku wykazała obecność 188 okazów tego gatunku, w tym kilka okazów z wyraźnie kędziorowatą korą. Spośród chronionych gatunków roślin w runie występują: parzydło leśne, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, podkolan biały, gnieźnik leśny, sromotnik bezwstydny. Ogród Botaniczny UMCS - Ogród jest otwarty od 15.IV do 31.X. Jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem. Kolekcja Ogrodu Botanicznego obejmuje 11 działów roślinnych. W Alpinarium na powierzchni 1 ha rosną rośliny pochodzące z Karpat, Sudetów, Alp, Pirenejów, Bałkanów, Kaukazu, Himalajów, Ałtaju. Większość z 600 posadzonych...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,62,34317003,34317003,Jedno_slowo_a_znaczy_tak_wiele_Lublin.html


Temat: dziecko w ogrodzie a trujące rośliny
Spokojnie, jest dużo roślin trujących, ale nie wszystkie są naprawdę niebezpieczne. Z dziko rosnących roślin, występujących w lasach najbardziej trzeba uważać na wawrzynek wilczełyko, bo ma silnie trujące, czerwone owoce. Dziecko może się na nie połakomić. Natomiast nie będzie wcinać liści bluszczu (wcale nie tak bardzo trującego), a jeżeli nawet, to szybko zwymiotuje i po kłopocie. Silnie trujący jest szczwół plamisty, trochę podobny do pietruszki. Dość pospolity, ale kto będzie jadł takie przydrożne zielsko? Wrotycz pospolity - silnie gorzki, a żeby się zatruć, trzeba...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,77730328,77730328,dziecko_w_ogrodzie_a_trujace_rosliny.html


Temat: co Wam juz kwitnie??
U mnie lada dzień wawrzynek wilczełyko.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,309,39170059,39170059,co_Wam_juz_kwitnie_.html


Temat: Arboretum w Karnieszewicach
...zielonej. W początkach XX wieku do karnieszewickiego arboretum sprowadzono szereg gatunków drzew i krzewów pochodzenia obcego. Powierzchnia: 4,79 ha Zasoby: * 37 gatunków drzew o jodła kalifornijska o tulipanowiec o buk pospolity strzępolistny o kasztan jadalny o choina kanadyjska o jesion pensylwański * 26 gatunków krzewów o kalina koralowa o mahonia o tawuła japońska * oraz 62 gatunki innych roślin o wawrzynek wilczełyko o bluszcz polski
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,83,61923259,61923259,Arboretum_w_Karnieszewicach.html


Temat: jakie u Was oznaki wiosny?
Na UW kwitną: wawrzynek wilczełyko,oczary i stokrotki.                                 jotem
Źródło: topranking.pl/1815/jakie,u,was,oznaki,wiosny.php


Temat: Trochę nie na temat: rośliny a zwierzęta
...- dzikie wino Atropa belladonna - pokrzyk wilcza-jagoda Aconitum sp. - tojad Aesculus hippocastanum - kasztanowiec zwyczajny Arisaema triphyllum - obrazkowiec Awokado Kwiaty cebulkowe takie jak tulipan, hiacynt, irys Buxus sp. - bukszpan Cestrum nocturnum Clematis virginiana - powójnik wirginijski Conium maculatum - szczwół plamisty Convallaria majalis - konwalia majowa Cyclamen sp. - fiołek alpejski, cyklamen Daphne mezereum - wawrzynek wilczełyko Datura sp. - bieluń Delphinium - ostróżka Descurainia pinnata Digitalis purpurea - naparstnica purpurowa Dicentra cucullaria - biskupie serduszka D. spectabilis - ładniszka okazała, dicentra Ipomea purpurea Hydrangea sp. - hortensja Kalmia latifolia - kalmia wielkolistna Laburnum sp. - złotokap Lantana camara Lathyrus sp. - groszek Ligustrum vulgare - ligustr pospolity Liliaceae - liliowate Lobelia sp. -...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,23256,17878051,17878051,Troche_nie_na_temat_rosliny_a_zwierzeta.html


Temat: raport z WSI
kiks4 napisał: > Dałbym Ci każdą kiełbasę ale nie znasz Mojej Basi. Te kiełbasy kręciłem i > wędziłem tylko dla niej, więc rozumiesz- normalnie nie mogę. A to rozumiem. Wszystko dla naszych Pań. Wawrzynek wilczełyko, jagody cisu, wędzone mięsiwa. Rozumiem kiksie. :):):) Niestety nie nadaje sie jako wzór do naśladowania. > palenisko wymurowane z paru cegieł, nierdzewna rura stalowa w ziemi jako kanał > dymowy i skrzynka z desek sosnowych jako komora wędzarnicza. A konkretnie, Jaki masz długi ten kanał dymowy? Pod jakim katem idzie do komory wędzarniczej? Czy może całkowicie poziomo? Jaka szerokość tej...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,67,56331866,56331866,raport_z_WSI.html


Temat: Czantoria
...będą podzielone. Podobnie było, gdy taki pomysł pojawił się w Tatrach - przewiduje Władysław Orszulik, przewodnik PTTK z Cieszyna. - Wydaje mi się jednak, że barierki nie pomogą, a drutów kolczastych przecież chyba nikt tam nie założy - mówi. Rezerwat Czantoria ma prawie 100 ha powierzchni, utworzono go w 1996 roku. Rośnie tam naturalny las z bukami, jesionami i jaworami. Występują w nim cenne gatunki roślin chronionych, m.in.: wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg czy parzydło leśne." miasta.gazeta.pl/katowice/1,35056,2016595.html
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,321,11891679,11891679,Czantoria.html
 
Copyright 2006 MySite. Designed by Web Page Templates